دسته‌بندی نشده

ویژگی مقوای ایندبرد چیست؟

به چه مقوایی ایندربرد می‌گویند؟

چاپ جعبه ایندربرد یا مقوا و کاغذ ایندربرد که در زبان انگلیسی با نام (Ivory Board Paper) نیز خوانده می‌شود یکی از انواع کاغذها یا مقواهایی است که در صنایع چاپ و بسته بندی بیشتر برای ساخت جعبه ایندربرد، به خصوص برای تولیدات صنایع بهداشتی و دارویی از آن استفاده می‌شود. چاپ مقوای ایندربرد به دلیل تراکم بالای بافت این مقوا بسیار با کیفیت انجام می‌شود.

 

چاپ جعبه ایندربرد

چاپ جعبه ایندربرد و چاپ روی مقوای ایندربرد نسبت به سایر مقواها کیفیت بهتری دارد.

می‌توانید برای داشتن بالاترین کیفیت چاپ از مقوای ایندربرد استفاده کنید.

این کاغذ جذب بالایی از مرکب‌های رنگی را دارد و چاپ بر روی این مقوا براق و واضح است.

برای کالاهایی که بسته بندی آن‌ها نیازمند طراحی گرافیکی خاص و دارای جزئیات بیشتری است، می‌توان از مقوا ایندربرد استفاده کرد.

به طور مثال در جعبه‌های آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی که جزئیات چاپ در آن‌ها اهمیت بالایی دارد، استفاده از این مقوا بسیار کاربردی و مناسب است.

 

ساختار مقوای ایندربرد

این مقوا از چهار لایه مختلف تهیه می‌شود. پوشش رویه، خمیر شیمیایی سفید شده، خمیر مکانیکی و خمیر سفید شده یا سفید نشده شیمیایی. هرچه ضخامت لایه‌ها بیشتر باشد، مقوا بهداشتی‌تر و استحکام آن در برابر ضربه بیشتر است.

چگالی مقوای ایندربرد 140 تا 450 گرم است.

در نتیجه مقوای ایندربرد با درجه‌بندی‌های گوناگون به بازارعرضه می‌گردد. دو طرف مقواهای ایندربرد سطحی هموار و صاف دارد، به نحوی که با لمس آن نرمی ویژه‌ای را احساس خواهید کرد.

اگر روی سطح مقوای ایندربرد روکش UV اجرا شود، باید قبل از آن روکش سلفون شود و بعد از روکش سلفون پوشش UV اجراء گردد که برای بهتر جلوه دادن این پوشش‌ها باید یکی از آنها ترجیحا پوشش سلفون مات و روکش UV براق باشد.

 

چه ویژگی‌هایی مقوای ایندربرد را از سایر مقواها متمایز می‌کند؟

سختی و ضخامت مقوا:
مقوای ایندربرد مقاومت بالایی دارد. اندازه‌گیری سختی به اطمینان از کیفیت و استحکام مقوا در برابر فشار و ضربه کمک می‌کند.

به عنوان مثال مقوایی که برای بسته بندی استفاده می‌شود، باید ضخامت بالایی داشته باشد. حفظ دمای داخلی جعبه و استحکام آن به ضخامت مقوا بستگی دارد.
گرماژ مقوا:

گرماژ مقوا روی کیفیت مواد غذایی بسیار تاثیرگذار است. مقوای ایندربرد در گرماژ بالا نمی‌شکند و انعطاف‌پذیری خوبی دارد.

هزینه بسته بندی:

هزینه بسته بندی با مقوای ایندربرد بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

بهداشتی:

مقوای ایندربرد کاملا بهداشتی و دوستدار محیط زیست است.

امکان چاپ با کیفیت:

مقوای ایندربرد بسیار روان است و تمام استانداردهای لازم برای چاپ با کیفیت را دارد. هرگونه چاپی که بر روی مقوای ایندربرد انجام شود با کیفیتی بسیار بالا همراه خواهد بود. این مقوا جذب بالایی دارد و چاپ روی آن واضح و با ظرافت انجام می‌شود.

قیمت مقرون به صرفه

از دیگر  مزایای مقوای ایندربرد نسبت به دیگر مقواها، قیمت کم و اقتصادی آن است. این ویژگی مثبت باعث برتری این جنس مقوا نسبت به مقواهای دیگر شده است‌. مقوای ایندربرد در کنار استحکام و مقاومت بالا، نسبت به دیگر مقواها قیمت پایین‌تری هم دارد و موجب کاهش هزینه‌های شما می‌شود‌.

آسیب نزدن به محیط زیست

فرایند بازیافت بسته‌بندی‌های پلاستیکی، طولانی است. علاوه بر این، بسته‌بندی‌های پلاستیکی آسیب زیادی به محیط زیست وارد می‌کنند؛ به همین علت نیز بسته‌بندی‌های مقوایی جایگزین بطری‌ها و ظروف پلاستیکی شده‌اند. اما کارتن‌های مقوایی هم می‌توانند به محیط زیست صدمه وارد کنند؛ بنابراین بهترین انتخاب، کارتن‌هایی هستند که قابلیت بازیافت داشته باشند. از دیگر  مزایای مقوای ایندربرد می‌توان به خاصیت بازیافت‌پذیری آن اشاره کرد؛ کارتن ایندربرد باعث آسیب‌رسانی به محیط زیست نمی‌شود و انتخاب خوبی برای تولید و ساخت جعبه بسته‌بندی است.

 

معایب مقوای ایندربرد

  •  دیر خشک شدن مرکب چاپ شده سرعت تولید بسته بندی‌ها را کاهش می‌دهد
  •  متفاوت بودن دو روی کاغذ
  •  مات و کدر شدن تصاویر چاپ شده بر روی پشت کاغذ در مقایسه با روی آن

 در چه صنایعی از مقوای ایندربرد استفاده می‌شود؟

مقوای ایندربرد در صنعت دارو، غذا و محصولات پزشکی کاربرد گسترده‌ای دارد. بخش قابل‌توجهی از بسته بندی محصولات به مقوای ایندربرد اختصاص دارد. به دلیل بهداشتی بودن این مقوا، از آن برای انواع بسته بندی فست فود، بسته بندی رستورانی و بسته بندی کافی‌شاپی استفاده می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *